Award Category Descriptions

Announcing the 2017 East Bay Innovation Awards to celebrate and recognize the significant contributors to the East Bay's unique culture and legacy of innovation and its impact on the regional economy!

Nominations will be reviewed by an independent panel of experts in each of the following categories:

  • Clean Tech: Products, services, and processes that harness renewable materials and energy sources, dramatically reduce the use of natural resources, and cut or eliminate emissions and wastes.
  • Advanced Manufacturing: Activities that (a) depend on the use and coordination of information, automation, computation, software, sensing and networking, and/or (b) make use of cutting-edge materials and emerging capabilities enabled by the physical and biological sciences to make existing products in new ways or make new products emerging from these new, advanced technologies.
  • Food: Agriculture, viticulture, or food and/or beverage design, production, or distribution.
  • Information and/or Communication Technology: The development, implementation, and maintenance of computer hardware and software systems to organize and communicate information electronically.
  • Life Sciences: Companies in the fields of biotechnology, pharmaceuticals, biomedical technologies or devices, medical equipment, life systems technologies, nutraceuticals, cosmeceuticals. This category also includes healthcare: providers of diagnostic, preventive, remedial, and therapeutic services such as doctors, nurses, hospitals and other private, public, and non-profit organizations.
  • Engineering and Design: The use of science, math, or artistry to solve problems or plan or present something in a new way.
  • Education: Private sector initiatives which pioneer innovative connections between the world of work and the world of learning to develop a more adaptable workforce.
  • Catalyst: An individual, organization, or company that is currently transcending organizational boundaries to pull East Bay assets together in new ways and/or catalyze new thinking or processes.

Thank you to all the judges and facilitators who were involved in the 2017 selection process!

JUDGES:
Andrea Bailey, Chevron Corporation
Carole Ann Bradley, Orton Development
Daren Chan, AT&T
Gary Darling, Delta Diablo
Narsai David, Narsai's Specialty Food
Dr. Patrick Dempsey, Lawrence Livermore National Laboratory
Mark Duesler, FishNik
Carl Edwards, Pandora
Michael Fernald, San Francisco Business Times
James Gardner, East Bay Advanced Manufacturing Partnership
Chris Glenn, Langan Rollo
Alex Gomez, Business Development Center
Gilbert Gonzales, GO-Biz, State of California
Sybil Gurney, Alameda County Information & Technology Department
Hannah Kelly-Bell, Small Business Administration
Roberta Klugman, Roberta Klugman & Associates
Buck Koonce, Lawrence Livermore National Laboratory
Brian Landes, Transwestern
Shanshan Li, Lawrence Berkeley Natiional Laboratory
Jody London, Contra Costa County
Mark Martin, California Community Colleges
Barbara McClung, Carabou Biosciences
Mike McGill, East Contra Costa County(EC2)
Jordan Medina, Uber
Tina Neuhausel, Sustainable Contra Costa
Trinity Nguyen, Alameda County Transportation Comission
Hisham Noeimi, Contra Costa Transportation Comission
Patience Ofodu, Workforce Development Board of Contra Costa County
Trina Ostrander, Institute for STEM Education, CSUEB
Sherri Pittman, California Clean Energy Fund (CalCEF)
Nichelle Rachal, The Clorox Company
Michael Rose, Semifreddi's Bakery
Gene Russell, Manex
Matt Servatius, Wells Fargo
Venkatesh Srinivasan, Bayer
Brian Stanley, Oakland Public Education Fund
Michelle Stephens, CALED
Rich Stump, FATHOM
Dan Quigley, East Bay Community Foundation

FACILITATORS:
Rob Andrews, Port of Oakland
Jim Becker, Richmond Community Foundation
Linda Best, East Bay Broadband Consortium
Ingrid Jacobson, ICA Fund Good Jobs
Kelly Kline, City of Fremont
Rich Seithel, Contra Costa County
Shaun Tai, Oakland Digital & Literacy Center
Dr. Gregory Theyel, East Bay Biomedical Manufacturing Network